Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler

0
mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen meslekler

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler hakkında sizin için hazırladığımız yazımızda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Açılımı Mesleki Yeterlilik Kurumu olan MYK 25.05.2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ doğrultusunda 48 meslek dalında çalışan kişilerin zorunlu olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi almasını şart koşmuştur. 25.05.2016 tarihinde bitmesi gereken süre uzatılarak 31.12.2016 tarihinden sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmayan eleman çalıştıran işverenler cezaya çarptırılmıştır. 8 meslek dalı için ise 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununun Ek-1 nci maddesi uyarınca: “Tehlikeli ve çok tehlikeli işler arasında olup, MYK tarafından standardı yayımlanan ve Bakanlıkça çıkarılmakta olan tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayımlanmasından itibaren  on iki ay sonra ilgili Kanunda ortaya konan esaslara göre meslekî yeterlilik belgesi olmayan kişiler çalıştırılamaz.” Hükmüne göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 24.03.2016 tarihinde duyurulan 2016/1 sayılı tebliğde bulunan 8 meslekte belgesiz işçiler için verilen 12 aylık süre 24.03.2017 tarihinde dolmuştur.

Mesleki yeterlilik belgesi, MYK tarafından düzenlenen kurallara uygun bir biçimde gerçekleştirilen belirli sınavlar sonucunda verilmektedir. Ancak sınavlarda başarı gösteren başvuru sahipleri bu belgeyi almaya hak kazanabilirler. Belge, MYK tarafından yetkilendirilmiş kurumlar tarafından yapılan sınavlar sonucunda verilir. Bu belgeyi almak çıkarılan kanunlarca zorunlu hale getirilmiş ve çalışanlara bu belgeyi almak için belirli bir süre verilmiştir. Verilen süre içerisinde sınava girip gerekli belgeyi almayan meslek erbapları, mesleklerini icra edemezler. Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu kılınan meslek grupları içerisinde bulunmasına rağmen Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler için cezai işlem uygulanmaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan işçi çalıştıran iş verenler belli bir miktar ceza ödemek zorunda kalırlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu 2017

MYK tarafından düzenlenen Mesleki Yeterlilik Belgesi 2017 yılında artık 48 farklı meslek dalında mecburi hale gelmiştir. Yeni düzenlenen yasaya göre 48 farklı meslek dalında bireylerin her birinin MYK ile anlaşmalı kurumların yaptığı sınavlara girmesi ve kendi mesleki alanlarında yeterlilik belgesi alması zorunludur. Bu alanda belirtilen yeni yasa resmi bir gazete aracılığı ile yayınlanmıştır. Gerekli yeterlilik belgesini almayan bireyler kendi mesleklerini icra edemezler. Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu 2017 senesi içerisinde bir yıl süresi dolan 8 meslek için de uygulamaya konmuştur.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hangi Meslekleri Kapsar

Son açıklanan kurallara göre, toplamda 48 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmiştir. Bu meslekleri yapan bireylerin MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardan Meslekli Yeterlilik Belgesi almaları gerekmektedir. Aksi takdirde bireyler mesleklerini icra edemezler. Bu meslekler şunlardır;

31.12.2016 tarihi itibariyle Mesleki Yeterlilik Belgesi alması zorunlu meslekler;

Yeterlilik Adı Seviye Sektör
Alçı Levha Uygulayıcısı Seviye 3 İnşaat
Ahşap Kalıpçısı Seviye 3 İnşaat
Aliminyum Kaynakçısı Seviye 3 Metal
Alçı Sıva Uygulayıcısı Seviye 3 İnşaat
Betonarme Demircisi Seviye 3 İnşaat
Bacacı Seviye 3 Enerji
Bacacı Seviye 4 Enerji
Betoncu Seviye 3 İnşaat
Çelik Kaynakçısı Seviye 3 Metal
Doğal Gaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli Seviye 4 Enerji
Direnç Kaynak Ayarcısı Seviye 4 Metal
Doğalgaz Isıtma ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Pers. Seviye 4 Enerji
Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı Seviye 3 Enerji
Doğal Gaz İşletme Bakım Operatörü Seviye 4 Enerji
Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı Seviye 3 Enerji
Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı Seviye 4 Enerji
Endüstriyel Boru Montajcısı Seviye 3 İnşaat
Duvarcı Seviye 3 İnşaat
Isı Yalıtımcısı Seviye 3 İnşaat
Hidrolik Pnömatikçi Seviye 4 Metal
Hidrolik Pnömatikçi Seviye 3 Metal
İnşaat Boyacısı Seviye 3 İnşaat
Isıtma ve Doğal Gaz İç Tesisatı Yapma Personeli Seviye 3 Enerji
Kaynak Operatörü Seviye 4 Metal
İskele Kurulum Elemanı Seviye 3 İnşaat
Otomativ Elektromekanikcisi Seviye 5 Otomotiv
Otomativ Elektromekanikcisi Seviye 4 Otomotiv
Makine Bakımcı Seviye 3 Otomotiv
Makine Bakımcı Seviye 4 Otomotiv
Makine Bakımcı Seviye 5 Otomotiv
Otomativ Saç ve Gövde Kaynakçısı Seviye 3 Otomotiv
Plastik Kaynakçısı Seviye 3 Enerji
Otomativ Montajcısı Seviye 3 Otomotiv
Ses Yalıtımcısı Seviye 3 İnşaat
Panel Kalıpçı Seviye 3 İnşaat
Su Yalıtımcısı Seviye 3 İnşaat
Seramik Karo Kaplamacısı Seviye 3 İnşaat
Tünel Kalıpçısı Seviye 3 İnşaat
Sıvacı Seviye 3 İnşaat
Yangın Yalıtımcısı Seviye 3 İnşaat

 

25.03.2017 tarihi itibariyle zorunlu olan meslekler;

Yeterlilik Adı Seviye Sektör
Asansör Montajcısı Seviye 3 Elekt.Elektr
Asansör Montajcısı Seviye 4 Elekt.Elektr
Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3 Elekt.Elektr
Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4 Elekt.Elektr
Metal Saç İşlemeci Seviye 3 Metal
Metal Saç İşlemeci Seviye 4 Metal
CNC Programcısı Seviye 4 Metal
CNC Programcısı Seviye 5 Metal

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Uzatıldı

25.05.2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu uzatıldı. Normal şartlarda 26 Mayıs 2016 tarihinde sona ermesi gereken süre bir milyona yakın işçinin belgelerini alamamasından dolayı 31 Aralık 2016 tarihine kadar uzatıldı. İşverenlere ekstra yük oluşturmamak için uzatılan sürede birçok işçi Mesleki Yeterlilik Belgesi almış oldu. 40 meslek dalı için yapılan uygulamanın haricinde 8 meslek dalı için geçerli olan süre 24.03.2017 tarihinde sona erdi ve bu meslekler için tekrar uzatılma söz konusu olmadı.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Cezası

MYK tarafından belirlenen yasalara göre 48 farklı meslek alanında bireyler Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorundadırlar. Bu meslekler tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılan mesleklerdir. Bu 48 alandan herhangi birinde mesleğini icraat eden bir işçi MYK tarafından yetkilendirilmiş kurumlarda sınava girmelidirler. Belirtilen meslek gruplarında Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmayan eleman çalıştıran işverenler Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu cezası ödeler. Mesleki Yeterlilik Belgesi cezası 2017 senesi için 527 Lira olarak belirlenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.