Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar İstanbul

0
Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar İstanbul

Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar İstanbul Avrupa Yakasında ve diğer ilçelerinde hizmet etmektedir.Yoğun bir nüfusa sahip olan Marmara bölgesi İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi şehirlerde MYK yeterlilik belgesi alan personel sayısı ön plana çıkmaktadır. MYK onaylı Artun Belgelendirme kurululuşu ile iletişime geçerek belgenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

www.artunbelgelendirme.com.tr
Telefon: 0216 398 4020
Telefon: 0506 093 4020

Resmi Gazete’de yayınlanan son tasarıya göre 48 meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu bir hale getirildi. 2017 yılında ise bu rakamın 115’e çıkarılması planlanıyor. Haliyle vatandaşlar da mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar İstanbul hakkında araştırmalar yapmaya başladılar.

Güncelleme: Ekim 2019 itibariyle Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu olan meslek sayısı MYK tarafından 143 olarak belirlenmiştir.

Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar istanbul ’da Nasıl Belge Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesi artık her çalışan için zorunlu bir hal almıştır. Bunun sebebi ise resmi olarak yürürlüğe girmesidir. Buna göre tecrübesiz ya da işi bilmeyen insanlar tarafından meslek yapılması mümkün olmayacak. Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar İstanbul her geçen gün artmaktadır. İlk olarak bu kurumlara başvuru yapılması gerekir. Daha sonra başvuru yapan kişisel bir sınava tabi tutulur. İlk olarak teorik daha sonra ise uygulamalı bir sınav gerçekleştirilir. Sınavlardan başarılı bir şekilde geçen kişilere ise Mesleki Yeterlilik Belgesi verilir. Son dönemde belgeli ve nitelikli işçi gücü artış göstermiştir. Bu da beraberinde Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni daha önemli bir hale getirmiştir. Bu önlemin alınmasındaki bir diğer sebep ise iş kazalarıdır. Buna göre belgeler ile birlikte artık tecrübesiz ve kaçak işçi çalıştırmanın da önüne geçilmiş olacak.

Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar istanbul ’un Çalışma Sistemi?

Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konulardan birisi de budur. Bilindiği üzere ülke genelinde kaçak ve tecrübesiz işçi sayısı oldukça fazladır. Bu da beraberinde iş kazalarını ve diğer sorunları getirmektedir. Ayrıca binlerce işçi de haklarını alamamaktadır. Ancak bu uygulama ile birlikte artık işçiler daha da kontrol altında tutulacak. Firmalar ve fabrikalar ise belgesiz, tecrübesiz işçi çalıştıramayacak. Mesleki Yeterlilik Belgesi ile birlikte uzman olduğunuz alanda işe girebilirsiniz. Bu belge ise sizin o işte tecrübeli olduğunuzu ve rahatlıkla yapabileceğinizi belirtmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi için başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Başvuru sırasında yetkili firma sizlere başvuru sırasında neler gerektiği konusunda açıklamalar yapmaktadır. Ancak genellikle kurumlar tarafından kimlik bilgileri ve sağlık raporu gibi belgeler istenmektedir. Ayrıca ustalık belgesi alan ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerde, üniversitelerde mesleki ve teknik eğitim veren okullardan mezun olan kişiler bu listeye dâhil değildir. Onlar ise tekrardan Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorunda değiller. Bunun yerine ellerinde olan belgeyi kullanmaları yeterli olacaktır. Kuruma giderek bu belge ile Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğundan muaf olabilirler. Çok geçmeden başvuru yapmaları onlar için çok daha iyi olacaktır. Çünkü her geçen gün yeni şartlar gelmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar istanbul ilinde ikamet eden personellere 7/24 hizmet verebilecek kapasitedeler. Belge almak için hemen belge veren kurumlarla irtibata geçiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.