Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

1
Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren kurumlar Yerler

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar veya firmalar artık Türkiye’nin dört bir yanında hizmet vermektedir. Mesleki yeterlilik belgesi veren firmalara en çok rağbet eden iller arasında Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Konya, Mersin, Antalya, Adana, Kocaeli, Kayseri, Gebze vb. iller gelmektedir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu, Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışan işçilere MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirdi. Bugün itibariyle toplam 12 sektör, 161 meslek dalı ve 80 Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurum ulusal yeterlilik sistemine hizmet vermektedir.

2017 itibariyle verilen MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sayısı 100 bini geçmiş durumdadır. Ancak bu sayı 12 sektörde çalışan işçi sayısı göz önüne alındığında ne yazık ki Türkiye açısından yeterli değil. MYK Mesleki Yeterlilik belgesi veren kurum sayısının artması, eş zamanlı olarak kaliteli, işini Avrupa standardı yapan nitelikli iş gücünün de ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Kalitesi kanıtlanmış iş gücü bölgesel gelişimin ve sektörel ilerlemenin yani kalkınmanın temelini oluşturacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar İstanbul

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar İstanbul başta olmak üzere en çok Ankara, İzmir, Konya, Adana, Kocaeli gibi şehirlerde olmakla beraber Gebze gibi gelişmiş ilçelerde de hizmet vermektedir. Yetkilendirilmiş belgelendirme kurumlarının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı MYK tarafından onaylı olması personellerin alacağı belgenin de kalitesini artıracaktır. Herhangi bir çalışan iş başvurusu yaptığı zaman elindeki belge ile işin uzmanı olduğunu rahatlıkla gösterebilecektir. Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar MYK tarafından devamlı olarak denetim altındadır ve farklı tarihlerde çeşitli eğitimlere tabi tutulmaktadırlar.

Bilindiği gibi Marmara Bölgesi sanayi bakımından Türkiye’nin en gelişmiş bölgesidir. Bu bölgede Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar İstanbul ve Kocaeli’de biraz önce dediğimiz gibi oldukça fazla belgelendirme yapmaktadırlar. Sanayi bölgesinde çalışan işçiler mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlara başvuru yaparak birinci adımı atmış olurlar. Başvuru sürecinden hemen sonra diğer tüm işlemleri yani sınav, gözetim ve belgelendirme görevlerini mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar gerçekleştirmektedir. Size en yakın mesleki yeterlilik belgesi veren kurumları öğrenmek için sitemizdeki belgelendirme kuruluşları sayfasından ya da MYK sitesinden faydalanabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Firmalar

6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, tehlikeli ve çok tehlikeli işler kap­samında yer alan mesleklerde çalışanlar için Mesleki Yeterlilik Belgelerini zorunlu hale getirdi. Yeterlilik belgesinin zorunlu olması gözleri bu belgeleri veren kuruluşların üzerine çekti. Mesleki yeterlilik belgesi veren yerler bir takım sorumluluklar üstlendiler. Bu kurumlar hem iş güvenliğinin sağlanması, yaşanan işçi ölümlerinin azaltılmasını yani iş kazalarının düşürülmesini hem de işinde uzman personellerin yetiştirilmesini sağlamakla görevlendirildiler. Bundan dolayı myk yeterlilik belgesi veren yerlerin önemi arttı ve artmaya da devam edecektir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kuruluşlar

Mesleki yeterlilik belgesi veren kuruluşlar MYK’nın belirlediği birçok mevzuat ve kriterin yerine getirilmesinin ardından belgelendirmekle görevlendirilirler. MYK, bu yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına çeşitli zamanlarda eğitimler vermekte ve sistemin daha sağlıklı ilerlemesini sağlamaktadır. Her yıl onlarca kuruluş yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu olmak için çalışmalar yapmaktadır. MYK, Mesleki yeterlilik belgesi veren kuruluşlara yönelik olarak yılın belirli zamanlarında durum değerlendirmesi yapmak, belge veren kurumun da görüşlerini almak, önerilerini dinlemek için toplantılar düzenlenmektedir.

Yeterlilik Belgesinin zorunlu olması ve bu belgeye sahip olmamanın getirdiği cezai yükümlülük, ulusal çapta başlatılan sosyal medya kampanyaları, TV’lerde gösterilen reklamlar gibi nedenlerden dolayı MYK ve Mesleki yeterlilik belgesi veren kuruluşlara ilgi artmış, işçi ve işverenleri arayışa sürüklemiştir. 2017 yılı Mart ayı itibariyle Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlardan olmak isteyen kurum sayısı öngörülenden fazla olmuştur.

02.06.2017 tarihinde Myk sitesine baktığımızda Mesleki Yeterlilik Belgesi veren yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluş sayısı 80 adettir. Yukarıdaki videoda izleyeceğiniz gibi 2018 yılında belgelendirme kurum sayının 140 olması hedeflenmektedir.

MYK tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları arasında iseniz on binlerce kişiye erişen sitemizde firmanızın tanıtımını yapabilirsiniz.

Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.