Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti

1
mesleki yeterlilik belgesi ücreti

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti, çalışanın başvurduğu sınav ve belgelendirme kuruluşu tarafından belirlenir. Bu sınav ücreti Bakanlar Kurulunun ifade ettiği en üst miktarı kesinlikle geçmemelidir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti Ne Kadar ?

MYK sınav sonuçları neticesinde başarılı olan işçilerin yeterlilik belgesi sınav ücreti İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır. Burada bir ayrıntıya dikkat edilmesi gerekir !

Yeterlilik Belgesi veren kurumlar tarafından yapılan sınavları geçen çalışanların; 31 Aralık 2017 yani bu yılın sonuna kadar belge masrafı ve sınav ücretinin tamamı, 01 Ocak 2018 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ise belge masrafı ve sınav ücretinin yarısını İşsizlik Sigortası Fonu yani devlet ödemesini gerçekleştirir.

Önemli not: Sınav ücreti ve belge masrafında ki devlet katkısı sadece bir sefere mahsustur.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti Geri Alınması

Üst kısımda ifade ettiğimiz gibi kurumların yaptığı sınavlarda başarılı olanların masrafları fondan karşılanıyor. Yani sınav ve belgelendirme kuruluşları sınavda başarılı olan çalışandan herhangi bir ücret talep edemez. Bu sınav merkezleri sınav sonucunda başarılı olan kişiler için  Mesleki Yeterlilik Kurumu’na teşvik talebinde bulunurlar. MYK tüm incelemeleri yaptıktan sonra şartları taşıyan kursiyerlere uygun gördüğü miktarı söyler ve çalışanların banka hesap numaralarına yatırır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.