Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Ücretlerinin Geri Alınması

9
mesleki-yeterlilik-belgesi-ucretinin-geri-alinmasi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Ücretlerinin Geri Alınması için sınavlarda başarılı olmak gerekir. MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olan ve MYK belgesi almayı hak eden çalışanlar sınav ücretlerini geri alabilecekler.

Sınavda başarısız olan çalışanların ise ne yazık ki bu sınav ücretinin geri alınması noktasında herhangi bir faydalanma durumu olmayacaktır.

Sınav ücreti iadesi yani geri alinmasi sadece bir kez mümkün kılınmaktadır.

İşsizlik Sigortası Fonundan faydalanan aday aynı meslek ve aynı mesleki yeterlilik seviyesinde bu hibeden tekrar yararlanamaz.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca belirlenen toplam 106 meslekte, 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununa göre yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Ek 3 üncü maddesi uyarınca işsizlik sigortası fonundan karşılanacak sınav ücretleri, Bakanlar Kurulu’nca 14/5/2015 tarihinde kararlaştırılmıştır. Söz konusu karar 20 Haziran 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bakanlar Kurulu kararına ulaşmak için tıklayınız.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Ücretlerinin Geri Alınması

Not: İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak sınav ücretleri, 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde yer alan belge zorunluluğu bulunan meslekler için uygulanacaktır. Diğer mesleklerdeki sınav ücretleri ise mesleklerin  belge zorunluluğu kapsamına alınmaları halinde , 14.05.2015 tarihli ve 2015/7726 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı doğrultusunda karşılanacaktır.


İşsizlik Sigortası Fonundan Karşılanacak Sınav Ücretleri Bakanlar Kurulu Tarafından Belirlendi

İşsizlik Sigortası Fonundan Karşılanacak Sınav Ücretleri

Sınav Ücretleri Üst Sınırları

25 Mayıs ile 30 Haziran arasındaki gerçekleştirilmiş sınavlar için

1 Temmuz’dan itibaren gerçekleştirilecek sınavlar için

mesleki-yeterlilik-belgesi-sinav-ucretleri-iade


Sınav Ücreti İadesi Hibe Programı 20.07.2015 tarihinde MYK ve Sözleşme Makamı arasında sözleşme imzalanmasının ardından başlatılmıştır. Program kapsamında 33 yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu ile protokol imzalanmış ve Kuruluşlar protokollerin imzalanmasının ardından program kapsamındaki faaliyetlerine başlamıştır.

Hibe programı kapsamında başarılı adayların sınav ücretleri 300 Avro’ya kadar karşılanacaktır. Her kuruluşa tahsis edilen hibe tutarının %10’luk bölümü dezavantajlı grup olarak belirlenen 6 aydan uzun süredir işsiz ve %40’tan fazla engelli olan bireyler için ayrılmıştır. Dezavantajlı gruba dahil olan bireyler durumlarını kanıtlayan ve aşağıda belirtilen belgeleri başvuru sırasında Kuruluşa ibraz etmekle yükümlüdür. Dezavantajlı gruba dahil olan bireylerden talep edilecek belgeler şunlardır;

6 aydan uzun süredir işsiz bireyler için;

 • Son 6 aydır işsiz olduklarını gösterir resmi belge;) belgeleri başvuru sırasında sunması gerekir.

%40’tan fazla engelli olan bireyler için;

 • Engelliler için herhangi bir kamu hastanesinden temin edecekleri %40 ve üzeri özür durumunu gösterir sağlık raporu,
 • İŞKUR’da bulunan özürlü kaydını gösterir belge
 • Özürlüler Genel Müdürlüğü’nden temin edilecek özür durumunu gösterir belge.

Programdan kimler yararlanabilir?
Mesleğine ilişkin bilgi, beceri ve yetkinliklerini kanıtlamak isteyen ve MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca gerçekleştirilen sınavlara girerek başarılı olan tüm bireyler hibe programından yararlanabilir.

Hangi mesleklerde belge alınabilir?
MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi verilen mesleklerin listesine www.myk.gov.tr/belgelendirilen adresinden ulaşabilirsiniz.

Hibe desteğinden nasıl yararlanılabilir?

 • MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına sınav başvurusu yaparak,
 • Başvuru sırasında “Adaylar için Belgelendirme İçin Doğrudan Hibe Başvuru Formu”nu doğru ve eksiksiz doldurarak ve
 • Gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olarak yararlanılabilir.

 Genel Kurallar

 • Sınav ücretleri, sınav başvurusu sırasında veya öncesinde belgelendirme kuruluşlarına ödenir.
 • Yalnızca sınavdan başarılı olan adaylar hibeden faydalanabilir. Adaylara, ilk sınavda başarısız olmaları durumunda aynı meslekte yeniden ücret ödemeksizin en az bir kez daha sınava girme hakkı tanınır.
 • Sınavlara girerek belge almaya hak kazanan başarılı adayların sınav ücretleri KDV hariç 300 Avro’ya kadar karşılanacaktır. Sınav ücreti 300 Avronun üzerinde ise fark aday tarafından ödenecektir.
 • MYK Belge masraf karşılığı olarak belirlenen tutar hibe kapsamında karşılanmamaktadır
  (2016 yılı için 60,00 TL).
 • Hibe desteğinden yalnızca bir kez faydalanılabilir.
 • 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu Ek Madde 3 – kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan faydalanan aday aynı meslek ve aynı yeterlilik seviyesinde bu hibeden tekrar yararlanamaz.
 • 6 aydan uzun süredir işsiz ya da %40’tan fazla engelli olduğunu kanıtlayan dezavantajlı bireylere kota dahilinde öncelik verilir. Bireylerin dezavantaj durumlarını kanıtlayan belgeleri başvuru sırasında sunması gerekir.
 • Hibe Programı 19.07.2017 tarihinde sona erecektir.

SINAV ÜCRETİ İADESİYLE İLGİLİ HİBE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

EK-2 ADAYLAR İÇİN DOĞRUDAN HİBE BAŞVURU FORMUNU indirmek için linke tıklayınız.

Adaylar doğrudan hibe başvuru formunu ıslak imza ile doldurduktan sonra belge alacakları yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşuna teslim ederler.

Aday mesleki yeterlilik belgesi için sınav ücretini kendisi yatırdıysa 2 adet ıslak imzalı hibe başvuru formunu,
Adayın mesleki yeterlilik belgesi için sınav ücretini çalıştığı kurum yatırdıysa 3 adet ıslak imzalı hibe başvuru formunu belgelendirme kuruluşuna göndermelidir.

Hibe Başvuru formunda yer alan Hesap Numarası bilgisi Sınav Ücretini bizzat ödeyecek olan Aday veya Kuruma ait olmalıdır. Yani bireysel başvuru yapan bir işçi direk kendi hesap numarasını yazmalıdır. Eğer firma toplu olarak çalışanlarına bu belgeden aldıracaksa o zaman firmanın hesap bilgileri olmalıdır.

Eğer çalışan personelin sınav ücretini çalıştığı kurum ödemişse formun ilgili bölümüne kurumun banka hesap bilgileri girilmelidir.

Sınav ücretinin iadesi, formun ön yüzünde yazılan banka hesap numarasına yapılır.

Hibe programına başvuran adayın veya kuruma yatırdıkları ücret karşılığında ilk olarak fatura kesilmemektedir. Eğer aday sınavda başarılı olursa zaten ücret iadesi gerçekleşecektir. Başarısız adayların faturaları daha sonra kesilecektir.

Başvuru formunda adayın ıslak imzası dışındaki tüm alanlar bilgisayar ortamında klavye ile doldurulmalıdır ve aday için düzenlenen 3 nüsha hibe başvuru formlarının her birinde adayın ıslak imzası olmalıdır.

Sınav ve Belgelendirme ücretlerinin iadesi, hibe programları hakkında bilgi verdik. Umarım faydalı olmuşuzdur.

9 YORUMLAR

 1. Ben sınava gireli bir ayı geçti ve belge almaya hak kazandım ve KENDİM yatırdım su ana kadar iyade yapıl madi bazı arkadaşlar 60 gün oldu daha yatır kediler bize sınavdan sonra iyade olacak dendi

  • Veli bey merhaba, konuyla ilgili olarak MYK ve TÜRKAK onaylı bir belgelendirme kuruluşu olan Artun Belgelendirme şirketini arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

   0216 398 4020
   0506 093 4020

 2. Merhaba ben makina montaj 3 ten belge aldım parasını ben kendim yatırdım ama so ra işten çıktım 2 ay sigorta yapmadı diye simdi bu kurs iadesi nasıl geri alabilirim.

  • Erhan bey merhaba, konuyla ilgili olarak MYK ve TÜRKAK onaylı bir belgelendirme kuruluşu olan Artun Belgelendirme şirketini arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

   0216 398 4020
   0506 093 4020

  • Altay bey merhaba, Myk belgesi veren kuruluşların temel amacı iş kazalarının önüne geçmek ve devletin yurttaşlarını eğitimden geçirerek belgeli çalışmalarına aracılık etmektir. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan elemanı olan şirketelere devlet bu belgeyi alabilmeleri için destek vermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.