Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

0
Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır

Mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır diye merak ediyorsanız sizlerde kendi meslek grubunuzda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kayseri, Konya gibi illerde yeterlilik belgesi verecek olan kuruluşu bulabilir ve hemen ön kayıt yaptırabilirsiniz.

Artık zorunlu hale gelen yeterlilik belgesi olmadan sizlerin iş başvuruları kabul edilmeyecek ve bunun yanı sıra çalışır halde iseniz sizlerden bu belgenin istenme zorunluluğu olacaktır. 01.01.2017 tarihinden itibaren bu belge olmaksızın sizlerin çalışma hayatı daha da zor hale gelecektir. İşverenler de bu belge olmadan çalışmanıza izin vermeyecektir. Mesleki yeterlilik web sitesinden ya da bizlerin sizlere özel hazırladığı sitemizden sizlere belge verecek olan kuruluşları takip edebilir ve sınav tarihlerini ve adreslerini takip edebilirsiniz. Sizlerde kendi kimlik bilgileriniz ve iletişim adresleriniz doğru vererek bu belge için başvuruda bulunabilirsiniz.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir nereden alınır diye düşünüyorsanız sizi her anlamda aydınlatacak ve yol gösterecek olan kuruluşlar, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarıdır. Bu kuruluşlar, MYK’ca yapılan inceleme, denetim ve değerlendirme sonucuna göre uygun yeterlikte bulunmuş, MYM ve TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından  ulusal yeterlilikleri belirlenen mesleklere yönelik TS EN ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilerek sertifikalandırılmış kuruluşlardır. Mesleki yeterliliklerin belirleneceği ve sonucunda belge almaya hak kazanabileceğiniz, teorik ve performansa dayalı ölçme değerlendirme çalışmaları yine bu kuruluşlarca, uygun ölçme ve değerlendirme kriterlerine göre yürütülmektedir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmek için, teorik ve uygulama aşamalarından oluşan sınavın, her iki aşamasında da başarılı olmak gerekmektedir. Sınavlara yönelik masraflar ve belgelendirme ücretleri, Bakanlar Kurulunun yayımladığı tarifeler üzerinden, İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanmaktadır. Ancak sınav ücretleri belirlenen limitin üstündeyse, aradaki fark aday tarafından karşılanır. Sınavı geçememesi durumunda ise adayın sınav ücreti karşılanmaz. Fon desteği ise yalnızca bir kez yararlanma koşuluna bağlanmıştır.

Mesleki Yeterlilik Belgeleri konusunda yeterince bilgiye sahip olmayan, ancak MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen adayların en çok üstünde durduğu soru MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir nereden alınır sorusu olduğundan adaylar belge alma sürecinde yönlendirilirken, en çok bu konuya ağırlık verilmekte, çalışanların daha bilinçli hale gelebilmeleri açısından mesleki yeterlilik sistemi yani mesleklere ait ulusal standartların oluşturulduğu, mesleki ve teknik eğitim programlarının uygun standartlar çerçevesinde hazırlandığı meslek içindeki işgücünün eğitilerek bu eğitimin belgelendirildiği, daha verimli bir siste

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Meslek sahibi kişilerin Avrupa standartlarında daha kaliteli iş ortamında yer alması ve iş yeri kazaların önüne geçilmesi kapsamında çok önemli olacak ola bu belge olmadan iş başvurusu yapanlar ve onları çalıştıran işverenlere 500 TL bir ceza parası verileceği kurum tarafından belirtilmiştir. İşkurun ve diğer kurumların sizlere verdiği eski belgeler artık geçerli olmayacak ve sadece bu kapsamın dışında kalan iş kolları olmaksızın diğer tüm meslek dalları bu eğitime ve belgeyi almaya zorun tutulacaktır. Sadece Milli eğitimin çıkışlı meslek yüksek okuldan çıkışlı okullar ve üniversitelerin meslek kolların bitenler tarafından bu belgenin alınma zorunluluğu olmayacaktır. Mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır sorusu hakkında sizlerde hemen ön bilgi almak için sitemizde kayıtlı bulunan kuruluşların inceleyebilirisiniz. Bu sınavlar teorik ve uygulamalı olarak yapılacak olan sınavlar olacaktır.

Mesleki yeterlilik belgesi Sınavına Kaç Kez Giriş Yapabilirsiniz?

Mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır diye artık sizlerde fazla arama yapmayın ve hemen sitemizde yer alan kuruluşları inceleyerek müracaatınızı yapın ve sınav için sizlere belirlenecek tarihi sizlere bildirmelerin bekleyin. Şimdiye kadar 48 meslek gurubunu tehlikeli meslek katalogu içine alan çalışma ve sosyal bakanlığı ilerleyen günler içinde farklı iş kollarını da bu kapsam içine almaya başlayacaktır. Bir yıl süre içinde sizlerde bu belgeyi almak için başvuruda bulunduğunuz takdirde devlet sizlerin sınav ücretini işsizlik fonu üzerinden karılaşacaktır. Daha sonra yapılacak sınavlar şimdilik ücretli olup olmadığı bilinmiyor. Kişiler bir kez bu ücretsiz sınav başvurusun da bulabilir ve yeterlilik belgesini alabilir. Sınavdan başarıyı olamayan kişileri tekrar müracaat ettikleri takdirde kendi sınav ücretini kendilerini karşılamak zorunda kalacaktır. Kuruluşların sizlere yeterlilik belgesini verebilmesi için işkurla özel protokol imzalaması gerekmektedir. İşkurla anlaşması olmaya kuruluşların sizlere vereceği yeterlilik belgesinin geçerli olması mümkün olmayacaktır. Belge alma zorunluluğu olan iş kolları arasında hazır giyim, inşaat sektörü, unlu gıda mamulleri ve fırıncılık, tünel kalıpçısı ve diğer iş kolları da yer almaktadır.

Mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır diye düşünmeyin ve mesleki yeterlilik belgesi veren kurumların yer aldığı sayfaya gitmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.