Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

0
mesleki yeterlilik belgesi nedir

Mesleki yeterlilik belgesi nedir,nasıl alınır ve nereden alınır sorusuna bizlerde elimizden geldiğince araştırma yaparak cevap vermek istedik.

Mesleki yeterlilik belgesi nedir ?  Tehlikeli ve Çok Tehlikeli  İşlerde çalışanların mesleklerinin gerektirdiği bilgi, yetenek ve davranışlara haiz olduğunu gösteren belgedir.

25 Mayıs 2015 yılında 29366 sayılı resmi gazete ile yürürlüğe girmiş olan yasa mesleki yeterlilik belgesi ile kişileri koruma altına almaktadır. Bu yasa şimdilik tehlikeli gördüğü 48 mesleği içine almış olsa da ilerleyen tarihlerde  115 farklı meslek grubunu da bu yasa çerçevesi içine alacaktır. Yasa bu belgeyi zorunlu hale getiriyor ve belgesi olmayan şahıslara ceza uygulaması ile belgenin alınmasını şart koşuyor. Aynı zamanda sadece çalışan değil belgesi olmayanı çalıştıran iş yerleri sahibi de bu ceza uygulamasın da para cezasına çarptırılan taraf olacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir Nereden Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi nedir öğrendiğimize göre artık nereden alınır diye cevaplamamız lazım. MYK yeterlilik belgesi almak isteyen kişiler mesleki yeterlilik belgesi veren kurumun resmi web sitesinde yer alan bilgileri inceleyebilir ya da sitemizde bulunan Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar sayfasından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına erişebilir  ve kendi işi ile ilgili kurumu tercih ederek aklına takılan tüm Mesleki yeterlilik belgesi nedir, nasıl alınır, nereden alınır sorularına cevaplar alabilir. Sizlerde kendi mesleğinizle ilgili kurumu hemen tercih edebilir ve artık kendi iş alanında belge sahibi olarak ülke genelinde daha rahat ve kaliteli ortamlarda çalışarak veriminizi arttırabilirsiniz.

mesleki yeterlilik belgesi nedir nereden alınır

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi nedir, nereden alınır sorusundan sonra şimdi nasıl alınır sorusunu cevaplayalım. Bu belgeyi alacak kişiler öncelikle kendi meslekleri ile ilgili iş kur ile özel protokol hazırlayan ve eğitimde sizlere fayda sağlayacak uygulamaları sizlere teorik ve uygulamalı olarak gösterecek ve daha sonra sınava tabi tutacak kuruluşları tercih etmek zorunda. Zira MYK kurumu kendi içinde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına bu izni vererek sizlere bu belgenin verilmesini ön görecektir. Sadece bazı özel meslek grupları bu belgeyi almazken 48 tane tehlikeli olarak görülen meslek grupları bu belgeyi alarak mesleklerine devam etme zorunluluğu gelmiş bulunmaktadır. Bu eğitimler ve belge sayesinde iş kazaların önüne geçilmesi mümkün olacak ve işverenlerde daha kaliteli iş üretimine başlamış olacaktır. Avrupa standartlarında iş garantisi için Mesleki yeterlilik belgesi nedir  diyerek sizlerde sınava tabi tutulacak ve sınavı hak kazandığınız anda MYK Mesleki yeterlilik belgesini almış olacaksınız. Sizlerde hemen Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumları ziyarete ederek sınavlar hakkında bilgi alın ve sınavların nasıl yapıldığını sorgulayın.

Mesleki Yeterlilik belgesi nedir, nasıl ve nereden alınır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuşuzdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.