Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

0
Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır

Mesleki Yeterlilik Belgesi nasıl alınır sorusu tehlikeli ve çok tehlikeli 48 meslekte çalışan bireylerin yetkinliklerini belgelendirmek zorunda kalmaları ile sıkça gündeme geldi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için öncelikle MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) nın yetki verdiği mesleki yeterlilik belgelendirme kuruluşlarına başvurmak gerekir. Başvuru sonrasında aday ulusal yeterliliğine göre farklı ölçme yöntemleri ile -ki bu teorik sınav, performans sınavı, sözlü sınav olabilir-  değerlendirilir. Bazı yeterliliklerde sınava giren adaya kullanması için araç, gereçler de verilir. Bu sınavları belgelendirme kuruluşu tarafından yetkilendirilen sınav yapıcılar gerçekleştirir. Sınavın tarafsız ve eksiksiz gerçekleşmesini sağlamak amacıyla MYK tarafından getirilen kurallar çerçevesinde sınav anı an be an kameraya alınır ve bir yıl boyunca yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu tarafından saklanması istenir.

Yeterlilik belgesi için yapılan sınavda nasıl sorular sorulacağı, hangi konulardan çıkacağı, sınavın türü, kaç adet soru sorulacağı, sınavın ne kadar süreceği gibi tüm bu konuların cevapları ulusal yeterlilik kılavuzlarında yer almaktadır.

Yapılan sınavların doğru ve güvenilir bir şekilde okunması ve verilen puana göre adayın belge alıp alamayacağı tamamen yetkilendirilmiş kuruluşun inisiyatifindedir. Eğer geçer bir puan alınmışsa belgelendirme süreci başlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alabilirim?

Mesleki yeterlilik belgesi nasıl alabilirim diye araştıran işverenlerin öncelikli olarak MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşları araştırmaları gerekir. Sitemizin amaçları arasında zaten bu belgenin nasıl ve nereden alınacağı, nasıl başvurulacağı gibi daha birçok konu yer almaktadır.

Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları listesini linke tıklayarak görebilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesine Nasıl Başvurulur?

MYK’nın belirlediği Tehlikeli ve Çok tehlikeli işte çalışanlar veya işverenleri, belgelendirme yetkisi almış kurumları internetten arayarak bulabilir ve başvurularını yapabilirler. Başvuru, sınav ve belgelendirme aşamalarının tamamı yetkilendirilmiş firma tarafından yürütülür.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Verilir?

Başvurduğunuz belgelendirme kuruluşunun belirttiği şartları taşıyorsanız başvuru formunu doldurarak işlemleri başlatabilirsiniz. Tamamen tarafsız, uygun ortamda yapılacak Uygulamalı, teorik, performansa dayalı veya sözlü sınavlarda başarılı olmanız durumunda MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olabilirsiniz. Sınavlarda başarılı olan bireylere MYK kimlik kartı verilir.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde Mesleki Yeterlilik Belgesi alırken sınav ve belgelendirme ücretlerinde devlet katkısı alabilirsiniz. Bunun için sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olmanız gerekmektedir. 31 Aralık 2017 tarihine kadar Sınav ve belge ücretinin tamamı, 1 Ocak 2018 tarihinden 31 Aralık 2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı devlet tarafından karşılanacaktır. Sınavlarda başarılı olan bireylere devlet katkısı sadece bir defa gerçekleşir. Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan ölçme ve değerlendirme sınavlarında başarısız olan adaylar hiçbir suretle bu katkıdan faydalanamazlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.