Mesleki Yeterlilik Belgesi

4
Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi ; ülkemizde Avrupa Birliği Uyum Süreci ile birlikte bazı mesleklere getirilen zorunluluktur. 2015 yılından itibaren Avrupa Birliği standartlarının sağlanması amacıyla getirilmiştir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

MYK Yeterlilik Belgesi özellikle ağır işlerde ve inşaat işlerinde mesleki yeterliliği tespit etmek amacıyla bu mesleklerde çalışanlara getirilen zorunlu bir belgedir.

Avrupa Birliği’ne aday ülke olarak ülkemiz adına uyum sürecinde getirilen belge zorunluluğu 2015 yılında düzenlenmiş olup 2017 yılına kadar kademeli olarak bu belgenin alınması gerekmektedir. MYK belgesi olmayan işçi çalıştıran işverenler yaptırımlara maruz kalabilir. MYK belgesi hem işveren için hem de işçiler için bazı avantajları birlikte getirmektedir. İşverenler aradıkları nitelikteki elemanı bulmakta zorlanmayacaklardır. İşçilerde yeterlilik belgesine sahip olmaları dolayısıyla daha kolay iş bulabileceklerdir. Bu noktada önemli olan çalışanların myk belgesi ile o mesleği yapabilme yetisine sahip olduğunu belgelendirmiş olmasıdır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Nedir?

“Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılmayacaktır.”

Kaynak:http://myk.gov.tr/index.php/tr/myk-meslek-yeterllk-belges-zorunluluu-sayfasi

MYK yeterlilik belgesi, 2015 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile zorunlu olmaya başlamıştır. 25 Mayıs 2015 tarihli tebliğe göre Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Mesleklerde çalışan inşaat, elektrik ve elektronik, enerji, metal, otomotiv, doğalgaz gibi sektörlerde bulunan bazı iş dalları için zorunluluk yasal olarak yürürlüğe girdi.

İlk olarak 40 meslek  için  Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu 1 Ocak 2017 tarihinde başladı. Bu tarihten sonra belgesiz personel çalıştıran firmalara 500 TL ceza verileceği duyuruldu.

MYK Belgesi Zorunluluğu 2017 yılında da devam ediyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu,  Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekler listesine 8 yeni meslek daha ekledi ve sitesinde yayımladı. Buna göre 25 Mart 2017 tarihi itibariyle toplam 48 meslek grubunda belge zorunluluğu aranacak.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

MYK belgesi, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvuru yapılarak alınır. Başvuru ve sınav merkezini kendinize uygun olarak seçin. Gerekli evraklar ile başvuru formunu kriterlere uygun olarak doldurun. Başvurunuz uygun görülmesi takdirde sınava girmeye hak kazanırsınız. Sınav yer ve saati size bildirilecektir. Sınavınız sizin mesleki yeterlilik belgenize uygun olarak yazılı test sınav, yazılı klasik sınav, uygulama sınavı, mülakat aşamalarını içerebilir. Sınavdan başarılı olursanız MYK yeterlilik belgesi almaya hak kazanırsınız. Belgeniz sınavı yapan kurum tarafından verilecektir. Eğer başarısız olursanız tekrar sınava girmeye hakkınız bulunmaktadır.

Mesleki Yeterlilik belgesi Veren Kurumlar

Sizlerde bu tip bir iş kolunda görev yapıyorsanız kendi özel bölümünüzle ilgi olan belgeyi almak için en yakın kuruluşa müracaat edebilirsiniz zira sizlere ve işverene uygulanacak cezalardan sonra elinizde bulunan belgelerde yasaklı konumuna girecektir. Mesleki yeterlilik Kurumu (MKY) Türkiye’de meslek bilgilendirme ve yeterlilik bilgileri hakkında yer alan sorumlulukları ile yeterlilik kurumu olarak sizlere bilgilendirme yapmaktadır. Bu kurum sizlerin iş kalitenizi ve sağlıklı bir iş kolunda daha bilinçli çalışmanızı ön görecek tüm düzenmeleri ile sizlerin verimi arttırmak ve sağlıklı iş ortamında çalışmanıza olanak sağlamak amacı ile kurulmuştur. Dünya bankasının desteklediği ve iş standartlarının yükselmesi için özel önlemlerin alınması bu kuruluşun yetkileri arasında yer alıyor. Tebliğ yayınladıktan bir yıl sonra bu belgeye sahip olmayan kişilerin artık kendi işleri ile ilgili birimlerde çalışması yasak hale gelecektir. Zorunlu meslekleri web sitemizden inceleyebilir ve neler yapmanız gerektiği hakkında özel bilgiler alabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Devlet tarafından belli standartlar çerçevesinde özel olarak myk tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından verilmektedir. Belgelendirme kuruluşlarının TS EN ISO/IEC 17024 standartlarına sahip olması gerekmektedir.  MYK Yeterlilik Belgesini alırken hangi meslekte çalışıyorsanız bizimle irtibata geçerek hangi şehirde bu sınavların yapılacağını bizden öğrenebilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama ve Sınav Sonuçları

Mesleki yeterlilik belgesi sınav sonuçlarını merak ediyorsanız Sorgulama işlemini MYK sitesinden yapabilirsiniz. Sertifika sorgulaması için gereken tek şey T.C Kimlik Numaranız.  http://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_sertifika_sorgula

Aynı işlemi E devlet sistemi üzerinden de yapabilirsiniz.

E-Devlet Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama

mesleki yeterlilik belgesi sorgulama

MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu)

“Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), meslek standartlarını temel alarak, teknik ve meslekî alanlarda ulusal yeterliliklerin esaslarını belirlemek; denetim, ölçme ve değerlendirme, belgelendirme ve sertifikalandırmaya ilişkin faaliyetleri yürütmek üzere 21 Eylül 2006 tarihli ve 5544 sayılı Kanun ile kurulmuştur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili kuruluşu olan MYK kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip, özel bütçeli bir kamu kurumudur.

Kurumun temel görevi; Avrupa Birliği ile uyumlu “ulusal mesleki yeterlilik sistemi” ni kurmak ve işletmektir. Kurum bu görevlerini Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, işçi, işveren, meslek kuruluşları ve diğer ilgili kurumlarla işbirliği yaparak yerine getirecektir.”

Kaynak: http://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=238&Itemid=258

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti Ne Kadar

MYK yeterlilik belgesi ücreti ne kadar sorusu en çok soru aldığımız konuların başında gelmekte. Bununla ilgili olarak Bakanlar Kurulunun aldığı karara göre bakanlığın belirlediği bir üst sınır var. Bu sınırı geçmemek kaydıyla yeterlilik belgesi veren her kurum her mesleğin sınav ve belge ücretini kendisi belirlemektedir. Mesleki yeterlilik sınavını başarıyla geçen personelin bir seferlik olmak üzere tüm masrafları devlet tarafından ödenir !..

Mesleki Yeterlilik Belgesi Yönetmeliği

  • Mesleki Yeterlilik Kurumu, Sınav, Ölçme, Değerlendirme ve Belgelendirme Yönetmeliği indir.
  • Mesleki Yeterlilik Kurumu Personel Yönetmeliği indir
  • Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler Sınıfında Yer Alan Mesleklerde Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu Kapsamında Mesleki Yeterlilik Belgesi Almaya Hak Kazanan Kişilerin Sınav ve Belge Ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonundan Karşılanmasına İlişkin Usul ve Esaslar indir.
  • Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ (SIRA NO: 2015/1) indir
  • Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ (SIRA NO: 2016/1) indir
Yeterlilik Belgesi ile ilgili olarak merak edilen tüm sorulara cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan diğer soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.